آموزش انواع دورچین و نوشیدنی

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی


بسـتنـی سنتی زعفرانـی

 

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

بستنی سنتی زعفرانی جزء محبوب ترین دسرها به شمار می رود

 

احتمالا تـابحال برایتـان پیش آمده کـه در روزهای گرم و سوزان تـابسـتـان هوس کرده بـاشید کـه یک بسـتنـی سرد و دلچسب بخورید و اینگونـه هم دمای بدنتـان را پایین بیاورید و هم تـا حدود زیادی انرژی بگیرید. بسـتنـی ها جزء آن دسـته از خوراکی هایی می بـاشند کـه طرفداران زیادی دارند و بخصوص در فصول گرم مصرف بـالایی پیدا می کنند. در این بین بسـتنـی سنتی زعفرانـی کـه قطعا تـابحال همه مان آن را تجربـه کرده ایم، از طعم و  عطر بی نظیری در بین بسـتنـی ها برخوردار اسـت و از این رو علاقمندان زیادی نـیز دارد. شما نـیز می توانـید بـا دنبـال کردن دسـتورالعمل ارائه شـده، این بسـتنـی خوشمزه و دلچسب را در منزل تهیه نمـوده و از میل نمـودن آن در کنار سایر اعضای خانواده، نـهایت لذت را ببرید.

 

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

ثعلب جزء ضروری ترین مواد در تهیه بستنی سنتی می باشد

 

مـواد لازم

خامه: ۱۰۰ گرم
شیر پر چرب: چهار پیمانـه
شکر: دو پیمانـه
گلاب: نصف پیمانـه
ثعلب: دو قـاشق چایی خوری
خلال پسـته: دو قـاشق غذا خوری
زعفران: یک قـاشق غذا خوری
اسانس هل: بـه مقدار لازم

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

علت یخ زدگی بستنی را می توان استفاده از ثعلب نامرغوب دانست

 

دسـتور تهیه

– ابتدا شیر را روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید جوش آید. بعد از اینکـه شیرتـان جوشید حرارت زیر آن را کم کنـید و گلاب و زعفران را بـه شیر اضافه کنـید و خوب هم بزنـید. ثعلب و شکر را بـا هم مخلوط کنـید سپس آن را قـاشق، قـاشق بـه مخلوطتـان اضافه کنـید. هنگامی کـه شکر و ثعلب را بـه شیر اضافه می‌کنـید لازم اسـت کـه مدام شیر را هم بزنـید.

– بعد از اضافه کردن ثعلب مایه بسـتنـی شما غلیظ می‌شود. آن را از روی حرارت بردارید و بـه یک کاسه بزرگ منتفل کنـید.

– درون یک قـابلمه بزرگ مقداری یخ بریزید سپس کاسه‌ای کـه مایه بسـتنـی را درون آن ریخته بودید را روی یخ‌ها قرار دهید. در همین حین بسـتنـی را بـا همزن، هم بزنـید تـا کشـدار شود. بعد از اینکـه بسـتنـی شما حالت کشـدار پیدا کرد آن را برای ۳۰ دقیقه در فریزر قرار دهید.

– بعد از ۳۰ دقیقه کاسه بسـتنـی را از یخچال خارج کنـید و دوبـاره آن را بـا همزن، هم بزنـید و دوبـاره بـه یخچال انتقـال دهید. این کار را بـاید حدود ۳ یا ۴ مرتبـه انجام دهید تـا بسـتنـی‌ای کـه درسـت می‌کنـید کاملا حالت بسـتنـی‌های بیرون را پیدا کند و کش بیاید.

– برای تهیه خامه یخ زده‌ای کـه درون بسـتنـی‌های سنتی اسـت کافیسـت خامه را درون یک سینـی بزرگ کـه کمی لبـه داشته بـاشـد بریزید و سطح روی آن را صاف کنـید. بعد از اینکـه خامه را کاملا بـه صورت یکنواخت در سینـی پخش کردید آن را درون فریزر قرار دهید تـا خامه یخ بزند.

– خلال پسـته، خامه یخ زده و هل را بـه مایه بسـتنـی اضافه کنـید و آن را خوب هم بزنـید کـه همه قسمت‌های بسـتنـی دارای این مـواد بـاشـد. سپس بسـتنـی را مجدا درون فریزر قرار دهید و دو ساعت بـه آن زمان دهید سپس آن را سرو کنـید.

طرز تهیه بستنی سنتی زعفرانی

زعفران عطر و طعم بی نظیری به بستنی می دهد

 

ذکر چند نکته

– اگر خامه چرب بـاشـد منجمد نمی‌شود پس اگر خامه‌ی شما چرب بود کمی شیر بـه آن اضافه کرده و بعد در سینـی فر آن را پخش کنـید. (خامه‌ی خشک مناسب این کار اسـت)

– ثعلب بـاید مرغوب بـاشـد تـا بسـتنـی دچار یخ زدگی نشـده و کشـدار شود.

– اگر شکر بسـتنـی بیشتر از میزان داده شـده بـاشـد، بسـتنـی نمی‌بندد.

– هر چه مقدار ثعلب زیاد بـاشـد بسـتنـی کشـدارتر می‌شود. (البته نـه بیشتر از حد مجاز)

– بـهتر اسـت برای زود بسـته شـدن بسـتنـی بـه روش سنتی آن را در سینـی‌های لبـه دار فلزی بریزید و هر بـار بـا کاردک آن را هم بزنـید تـا بسـتنـی زود بسـته شود.

– اگر از دسـتگاه بسـتنـی ساز اسـتفاده شـد اجازه دهید بسـتنـی در فریزر کمی ببندد و بعد در دسـتگاه بسـتنـی ساز بریزید تـا بـه مدت ۲۰ تـا ۲۵ دقیقه هم خورده و بسـتنـی ببندد، بسـتنـی را از دسـتگاه خارج کرده و در فریزر قرار دهید تـا کاملاً بسـته شود.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا