دنیای کامپیوتر و موبایل

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر


کـامپـیـوتـرچیست | انواع کـامپـیـوتـر

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

رایـانـه یا کـامپـیـوتـر دستگاهی اسـت کــه مـی توانـد برنامه‌ریزی شـود تا دستورهای ریاضیاتی و منطقی را به‌صورت خودکار انجام دهـد. رایـانـه‌ها می‌توانند از مجموعه ی عظیمی از دستورها به نام برنامه پیروی کنـنـد، این امر به آن‌ها اجازه می‌دهـد تا قابلیت انجام طیف وسیعی از وظایف را داشته باشند؛ و بر اساس برنامه‌ای کــه به آن‌ها داده می‌شـود عمل می‌کنـنـد.

مدتی در فارسی به کـامپـیـوتـر «مغز الکترونیکی» می‌گفتند. بعد از ورود این دستگاه به ایران در اوایل دهه ۱۳۴۰ نام کـامپـیـوتـر به‌کار رفت. واژه رایـانـه در دو دهه اخیر رایج شـده و به‌تدریج جای کـامپـیـوتـر را می‌گیرد. واژه رایـانـه پارسی اسـت و از فعل پارسی رایاندن به معنی سامان دادن و مرتب کردن آمده. معنی واژگانی رایـانـه می‌شـود ابزار دسته‌بندی و ساماندهی.

یک رایـانـه مدرن حداقل از یک واحد پردازش، عموماً واحد پردازش مرکزی و نوعی حافظه تشکیل شـده‌اسـت. واحد پردازش وظیفه انجام عملیات‌های محاسباتی و منطقی را بر عهده دارد. دستگاه‌های جانبی شامل ورودی (مانند صفحه‌کلید)، خروجی (مانند نمایشگر) و ورودی/خروجی (مانند صفحه لمسی) می‌توانند برای دریافت، نمایش و ارسال اطلاعات در رایـانـه مورد استفاده قرار گیرند.

عموم مردم کـامپـیـوتـر را فقط کـامپـیـوتـرهای رومیزی می دانند و بقیه محصولات را با اسامی دیگر شناخته و صدا می زنند کار آنها غلط نیست اما باورشان غلط اسـت.مردم فکر می کنـنـد کـامپـیـوتـر وسیله ایست کــه اطلاعات ورودی حتماً به وسیله موس و یا کیبورد به آن داده میشـود و خروجی در صفحه نمایش ظاهر می شـود اما اینطور نیست.

به هر وسیله الکترونیکی کــه پردازنده یا مایکرو پروسسور دارد کـامپـیـوتـر میگویند.کـامپـیـوتـر در معنای لغوی به معنای محاسبه کنـنـده اسـت.در ادامه ۱۰ مدل مختلف از کـامپـیـوتـرهایی کــه تا به امروز عرضه شـده اند را معرفی میکنیم.البته این پست بیشتر برای رفع ابهامات در شناخت کـامپـیـوتـرهای مختلف نوشته می شـود و سعی بر معرفی اسـت تا تشریح.

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

۱- کـامپـیـوتـر شخصی PC:

این نوع کـامپـیـوتـر متداول ترین نوع کـامپـیـوتـر اسـت کــه تقریبا اکثر افراد نوعی از پرتابل یا غیر پرتابلش را دارند. هـدف کلی کـامپـیـوتـری اسـت کــه توسط یک نفر برای مصارف عمومی و روز مره استفاده میشـودimac.های شرکت اپل اگر چه پیسی هستند اما بسیاری کـامپـیـوتـرهای با سیستم عامل ویندوز را پیسی میدانند. به پیسی ها گاهی میکرو کـامپـیـوتـر نیز گفته میشـود. این بدلیل سایز به نسبت کوچکتر از سیستمهای کـامپـیـوتـری سازمانی/سروری اسـت.

۲-Desktop  کـامپـیـوتـرهای رومیزی:

نوعی از پیسی ها کــه قابلیت حمل ندارند و همیشه روی میز کار شما جا خوش کرده اند. دسکتاپ ها معمولا قدرت پردازش و فضای ذخیره سازی بیشتری از پیسی ها دارند و قیمت کمتری نیز به شما تحمیل میکنـنـد.

 

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

۳- لپتاپ:

لپ تاپ یا رایـانـه قابل حمل، از ابعاد کوچک، وزن سبک و در نتیجه قابلیت حمل آسان در مقایسه با کـامپـیـوتـر رومیزی برخوردار بوده و به همین علت جایگزین مناسبی برای PC می باشـد. ما همواره شاهـد عرضه شـدن انواع لپ تاپ مخصوص بازی و همچنین لپ تاپ هایی جهت انجام کارهای روزمره با قیمتی ارزان تر در بازار هستیم کــه توسط کمپانی های بزرگی چون دل، ایسر، HP و Lenovo تولید می گردند. از جمله نوت بوک های پرطرفدار در میان کاربران می توان به لپ تاپ لنوو، مک بوک اپل، لپ تاپ اچ پی و نوت بوک ایسوس اشاره نمود.

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

۴- نت بوک Net book:

نت بوک را با نام هایی همچون (mini notebook)نت بوک کوچک( mini laptop) لپ تاپ کوچک) یا (subnotebook)زیر نت بوک می شناسند. نت بوک یک اصطلاح اسـت کــه توسط  اینتل (Intel) ساخته شـده اسـت و یک کـامپـیـوتـر قابل حمل در حدود نصف اندازه یک لپ تاپ را توصیف می کند. برای کاهش هزینه ها نت بوک ها را اغلب با یکی از انواع سیستم عامل لینوکس نصب می کنـنـد، از صفحات کوچک استفاده می کنـنـد، درایو دیسک را حذف می کنـنـد و بعضاً از درایوهای Solid-state استفاده می کنـنـد.

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

۵- PDA یا Personal Digital Assistant: این دستگاه یک رایـانـه جیبی اسـت کــه از آن می توان برای تنظیم و نگهـداری اطلاعات شخصی استفاده کرد. این رایـانـه در حقیقت حکم دفترچه یادداشت شما را دارد. شما می توانید در این رایـانـه، فهرستی از کارهایی را کــه باید انجام دهید، یا فهرست قرارها، نام ها، شماره تلفن ها و نشانی ها، لیست پروژه ها و سایر گزارشات متنوع و مورد نیاز خود و خلاصه هر آنچه را کــه می خواهید همراه تان داشته باشید، ثبت و نگهـداری کنید.

در واقع با استفاده از این دستگاه ها، هر شخصی به راحتی می تواند دفترچه آدرس، برنامه ریزی روزانه، لیست کارهائی کــه می بایست انجام شـود (دفترچه یاداشت ها)، ماشین حساب، تلفن همراه و غیره را همیشه همراه خود داشته باشـد و در صورت لزوم قادر به استفاده سریع از آنها خواهـد بود. دستگاههای فوق دارای تمامی امکانات لازم به منظور برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های رایج زندگی می باشند. این رایـانـه ها به کوچکی یک کف دست اسـت. بنا براین به راحتی در جیب جا می گیرد و می توان همانند یک دفترچه یادداشت، آن را همه جا همراه خود برد. با این رایـانـه می توانید نامه های الکترونیکی خود را دریافت کنید و به موسیقی یا رادیو گوش دهید.

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

۶-ورک استیشن یا Workstation:

کمپانی اچ پی محصول دیگری را از خانواده Z خود را به نام ۶۴۰ ارائه داده اسـت. این محصول ۳۶ هسته پردازنده از نسل زئون اینتل را پوشش داده و از قابلیت اتصال ۸ نمایشگر پشتیبانی می‌کند کــه با این اوصاف شاهـد بهره‌وری بیشتر در دستگاه هستیم. در ادامه این مقاله به معرفی این محصول می‌پردازیم.

افزایش توانائی؛ ارائه عملکرد قدرتمند، دسترسی به امکانات وسیع در یک بسته بندی جمع و جور تنها گوشه ای از خصوصیات دستگاه Z640 می باشـد. این محصول ۳۶ هسته پردازنده از نسل زئون اینتل را پوشش داده و قابلیت اتصال ۸ نمایشگر را دارا می باشـد کــه با این اوصاف شاهـد بهره وری بیشتر در دستگاه می باشیم.

در ادامه این مقاله به معرفی این محصول می پردازیم:

– قدرت بالا

تجربه داشتن دستگاه عظیم و قدرتمند با پشتیبانی از پردازنده های قدرتمند زئون با سطح پوشش ۳۶ هسته در یک دستگاه به همراه قابلیت هائی کــه اصالت یک ایستگاه کاری قدرتمند را نشان می دهـد (کــه به Z DNA معروف اسـت) با HP Z640.

– تعریفی نو از انطباق

ورک استیشنی ساخته شـده مناسب برای تمام نیازهای شما. با این دستگاه ویندوز ۸، ۸.۱، دیم اسلات مخصوص رم پذیرش تا ۴ عدد هارد دیسک، سیستم تاندربولت آپشنال و به عبارتی سیستم ذخیره سازی بالا به همراه عملکرد حرفه ای و قدرت را همزمان خواهید داشت.

– قابلیت ها

تجربه پردازشی بی سرو صدا به همراه استفاده از ۲ پردازنده زئون اینتل به صورت همزمان. با پردازش تصویر حرفه ای همراه با توانائی های منحصر دو و سه بعدی کارت های Nvidia و AMD همه تصاویر را شفاف ببینید.

پشتیبانی از تمام پورت های سرعت بالای نقل و انتقال داده در دیسک سخت و پورت های خروجی، فیزیک ساختاری عالی با جنسی از آلومنیوم سبک و مقاوم پنج بخشی(unit) برای رک به همراه توانائی خاص و نرم افزارهای منحصر به فرد مخصوص همین دستگاه، ویژگی هایی اسـت کــه سیستم کار ی شما را به یک مهندس همه کاره تبدیل می کند.

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

۷- سرور Server

کـامپـیـوتـر سرویس دهنده یا سرور کـامپـیـوتـری اسـت کــه همیشه در حالت آماده به کار و روشن اسـت و آماده دریافت درخواسـت از کـامپـیـوتـری دیگر و پاسخ به آن در خواسـت می باشـد و هـدف از بکارگیری آن به اشتراک گذاشتن منابع سخت افزاری و نرم افزاری آن به Client  ها می باشـد. کــه به ساختار آن Client-Server  می گویند. پس در این ساختار دو نوع کـامپـیـوتـر داریم :

کـامپـیـوتـرهای سرویس دهنده و کـامپـیـوتـرهای سرویس گیرنده.

– انواع کـامپـیـوتـر سرویس دهنده:

کـامپـیـوتـر سرویس دهنده ها : کــه در مبحث طراحی سایت به نسبت ترافیک سایت ،نوع کاربری ، تعداد کلاینت ها ، حجم فایل ها و ….  نوع سرور را انتخاب می کنیم در صورتی کــه کاربری ما میزبانی وب باشـد در اکثر موارد هاسـت های اشتراکی مورد استفاده قرار می گیرند.  VPS ها و سرورها برای وب سایت های پر بازدید ، پرتال ها و موارد خاص بکار می روند.

– کاربرد سرورهای اختصاصی و سرور مجازی:

استفاده از سرویس های اختصاصی و حتی کـامپـیـوتـر سرویس دهنده مجازی در بهبود سرعت وب سایت تاثیر ویژه ای دارد و به مراتب هزینه آن هم در مقایسه با پنل های هاسـت بالاتر اسـت .ناگفته نماند کــه سرویس های هاسـت نیز در انواع مختلفی ارائه می شوند برخی از آنها به صورت اشتراکی با تعداد دامنه های بالا می باشـد و برخی دیگر کــه به نام هاسـت های ویژه و حرفه ای نام برده می شوند تعداد دامنه های متصل شـده به آن محدود و منابع سخت افزاری طبق اسـتاندارد و نیاز بین پنل ها تخصیص شـده اسـت.

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتر

۸- وب سرور

وب سرور – Web-Server نوعی از سرویس دهنده ها می باشـد کــه برای سرویس دهی و پاسخگویی به مرورگر وب می باشـد و صفحات درخواسـتی و یا فایل ها را در پروتکل HTTP ارسال می کند .

در واقع Server مسئول قبول کردن درخواسـت‌های http (همان صفحات وب ) از کلاینت ها اسـت و پاسخ‌ها را به همراه یک سری اطلاعات به آنها پست می‌کنـنـد. این پاسخ‌ها همان صفحات Html هستند. بطور مثال اگر در صفحه مرور گرتان آدرس https://tameshkcafe.com/index.php را وارد کنید، یک درخواسـت به دامنه‌ای کــه نامش tameshkcafe اسـت، فرستاده می‌شـود سپس Server صفحه index.php را اجرا کرده و خروجی آن را برای مرورگر شما ارسال می کند.

۹- کـامپـیـوتـرهای بزرگ(پردازنده مرکزی) یا Mainframe

کـامپـیـوتـرهای مرکزی فضای بسیار زیادی را اشغال می کنـنـد ( یک اتاق یا حتی یک خانه معمول ) و برای اهـداف خاصی مثل ثبت و پردازش اطلاعات بانکی ، آمار و سر شماری ، برنامه ریزی های اقتصادی و تراکنش های مالی و … توسط سازمانهای دولتی ساخته می شوند . این کـامپـیـوتـرها باید در دمای مناسب نگهـداری شوند . قیمت راه اندازی چنین کـامپـیـوتـری بسیار گران می شـود به همین دلیل تعداد معدودی در دنیا وجود دارد . حال چه یک کـامپـیـوتـر جیبی باشـد چه یک سوپر کـامپـیـوتـر با حجم بالا ، قدرت پردازش و محاسبات بر عهده CPU می باشـد .

کامپیوتر چیست | انواع کامپیوتردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا